27343
  ۱۳۹۰/۹/۱۰
قانونمندي آواز
.
   
قانونمندي آواز
بهروز اسلامي
صداي انسان از ارتشاعات تارهاي صوتي به وجود مي‌آيد. اين ارتعاش، هواي داخل حلق، شش ها، دهان و حفره هاي بيني را مرتعش مي كند و صوت ايجاد مي شود .صداي انسان حتي موقع حرف زدن هم طنين دارد و از روي همين رنگ صدا مي توانيم صداي افراد را تشخيص دهيم.
 
مراقبت از اصل صدا
گام نخست براي صدا سازي يك آواز خوان اين است كه آنچه را دارد از دست ندهد چه بسا تماريني كه آواز خوان گمان ميبرد باعث پيشرفت وي ميشوند وليكن در حقيقت موجب آسيب حنجره و توانايي هاي او هستند پس اولين قدم نگه داري اصل صداست كه مستلزم رعايت موارد ذيل مي باشد:
 
نفس گيري با سينه بر آمده
نفس گيري بالا ،طوري كه شانه ها بالا بروند، تكنيك نفس گيري نادرستي است. با فرض اينكه سينه پهن و قفسه سينه بالا باشد – نه افتاده –شانه ها بايد هم سطح باشند و هنگام ورود هوا به شش ها نبايد بالا برود.
 
وسعت صدا
همان زير و بمي يا ارتفاع صوت است. صداهاي موسيقيايي ميتوانند در سطوح مختلف زير و بمي حاصل شوند چنانكه صداي مردان از صداي زنها كلفت تر است. هر چه ارتعاش صوت كندتر باشد صوت حاصله از آن بم تر است. صدا بايد وسعت لازم را داشته باشد يعني بايد از بم ترين نت ها تا اوج ترين ،كه به طور معمول پانزده نت متوالي مي شود، قابل اجرا باشد.
 
تسلط بر صدا
بايد بر صدا مسلط بود تا هر گاه كه خواستيم تحت فرمان ما باشد.
 
عطر صدا
به درون هنرمند مربوط است. عطر صدا محتواي فرهنگي، صداقت و محتواي وجودي هنرمند را بيان مي­كند.
 
درباره معلم آواز
كسي كه مي­خواهد پاي در راه آواز نهد با پيش شرط اينكه ابزار لازم مانند صدا و استعداد و ... را دارد و مرحله اول بايد با آگاهي معلم خود را برگزيند زيرا خشت اول گر نهد معمار كج تا ثريا ميرود ديوار كج. معلم آواز بايد بداند اشكالات تكنيكي صدا و شكل صداي هنرجو در چيست تا بداند چگونه با آن صدا كار كند.
يك هنرجوي آواز مي­بايست بارها و و بارها صداي خود را ضبط كرده و گوش دهد و اشكالات آن را برطرف نمايد و تنها منتظر نماند تا معلم مشكلات آن را بگويد.
 
صدا سازي
مراحل مختلف صدا سازي در آواز ايران به اين شرح است:
1.    بهره گيري از صدا و ظرافت هاي آن
2.    ساختن صدا در دهان
3.    رعايت حالت ها و كشش ها
4.    زمان بندي متر و سرعت آواز
5.    توجه به ريتم و تناسب كشش ها و نت ها
6.    نحوه ي اداي جمله بندي
7.    صورت بندي و ايجاد بهترين فرم
8.    نحوه به كار گيري تحريرها و غلط ها
9.    آشنايي با شعر و نحوه اداي مفاهيم شعر
10.                      برقراري ارتباط لازم ميان شعر، آواز و تحرير پس از آن
11.                      ارتباط تحرير پيش از شعر
12.                      تناسب ميان زير و بم خواندن
هنرجو فقط مي بايست در آواز سعي بر خوب خواندن نمايد و زيبا خواندن را تقليد يا فراگیرد. تقليد در اينجا صرفاً جهت تمرين است و غايت و هدف محسوب نمي شود.
غرق شدن در زيبايي و لذت معني و سپس خواندن و همچنين دستيابي به اين وجه در حين آواز خواني يكي از رمز هاي موفقيت خواننده است.
استاد محمدرضا شجريان درباره صداسازي مي­گويد: "بايد با تمرين مستمر و تمركز تسلط بر حنجره و گوش قوي صدا را ساخت.صدا بايد طوري ساخته و پرداخته شود كه كليه پرده ها و نت ها و ريزه كاري ها با اعتماد به نفس بالا و به قول معروف ريلكس اجرا شود و خواننده در هر نتي كه ضعف دارد بايد آن را با تمرينات مستمر و صحيح و تحت نظر اساتيد حاذق و با متد هاي صحيح رفع نمايد . تمريناتي براي سينه و عضلات شكمم لازم است تمرين نفس گيري عميق با بيني باعث مي شود صدا هاي زير تر را راحت تر اجرا كنيم در واقع از نقي صدا جلوگيري مي­كند."
با نفس گيري صحيح از بيني ميتوان با نتهاي مختلف تمرين كرد كه اين تمرين براي انعطاف صدا مفيد است و مي تواند وسعت صدا را افزايش دهد. استاد شجريان در مهرماه 1387 در كارگاه پژوهشي در سالن رودكي مي­گويد: "مهم اين است كه چگونه از صدا به درستي و براساس معيارهاي اصل استفاده كنيم و به آن حالت و رنگ بدهيم. صدا بايد طبق قاعده خاصي از تارهاي صوتي به نيوس ها هدايت شود. صدا بايد ساخته و پرداخته شود و صرف نظر از رنگ و جنس و زير و بمي آن از وسعت لازم برخوردار باشد. در مجموع ساختمان فيزيكي حنجره تعيين كننده صداي خواننده­است كه دراكثر مواقع اكتسابي است. يك خواننده ميتواند با هر لهجه كه دارد صحبت كنند ولي در خواندن، زيبايي آواز را كم ميكند و مي بايست لهجه را از آوازتان حذف نماييد".
 
خطراتي كه مي‌تواند حنجره را تهديد كند
1-   جيغ زدن و فرياد زدن از روي عصبانيت و يا خوشحالي و ترس كه باعث مي شود تارهاي صوتي پاره شود
2-   دود سيگار تارهاي صوتي را تحريك و نفس را كم مي كند
3-   مشروبات الكلي
4-   نوشيدن مايعات بسيار خنك و به اصطلاح تگري
5-   هواي سرد كه باعث سفت شدن تارهاي صوتي مي­شود
6-   گرد و غبار و هواي آلوده
7-   تورم حنجره
8-   استرس، فشارهاي رواني، اضطراب
 
ساعات مناسب تمرين
پس از بيداري از خواب تمرين يا خواندن را آغاز ننماييد اين نكته بسيار حائز اهميت است. توصيه مي شود كه تا چند ساعت پس از بيدار شدن از خواب اقدام به آواز خواندن ننماييد حتي آواز را زمزمه هم نكنيد كه اين كار بسيار مضر و بي فايده است.
معمولا خوانندگان و آواز خوانان هر موضوع يا هر تم را با يك حالت صدا و يك رنگ صوتي مشخص ميخوانند مثلا ترانه اي شاد را با يك حالت و ترانه غمگين را نيز با همان حال اجرا ميكنند. در صورتي كه مي بايست اگر ترانه اي حماسي را مي خوانيم با لحني حماسي و اگر ترانه اي عاشقانه است با لحني عاشقانه و اگر موعظه است با لحني نصيحت گونه بخوانيم.
     سعي نماييم تا جايي كه امكان دارد از صداي خوانندگان تقليد ننماييم.
حتي صحبت كردن درست هم به شما كمك ميكند تا آواز خوان خوبي شويد.
هيچگاه با بيني كيپ نمي‌توان آواز زيبا خواند.
 
 
©2020 HozehHonari. All Rights Reserved